• Domů
  • Novinky
  • Aktuality
  • Blíží se konec daňově zajímavých transakcí s akciemi/akciovými společnostmi?

Blíží se konec daňově zajímavých transakcí s akciemi/akciovými společnostmi?

V rámci schvalování daňového balíčku změn s plánovanou účinností od roku 2021 se v Poslanecké sněmovně při bouřlivých diskusích ohledně superhrubé mzdy a slev na dani na poplatníka tak trochu ztratil návrh poslance Mikuláše Ferjenčíka z Pirátské strany týkající se režimu zdanění prodejů cenných papírů … přičemž daný návrh byl schválen, a je vskutku „pirátský“.

V současné době je příjem z prodeje cenných papírů (tj. typicky akcií a podílových listů) pro fyzické osoby zcela osvobozen od zdanění v situaci, kdy doba mezi pořízením a prodejem příslušného cenného papíru přesáhne 3 roky. Zmiňovaný poslanecký návrh ovšem zavádí limitaci příjmu, která je takto osvobozena, a to v částce 20 mil. Kč na zdaňovací období - přičemž příjem z prodeje cenných papírů přesahující tento limit by byl zdaňovaný vždy, již bez ohledu na dobu držby dotčeného cenného papíru.

Pro drobné investory se díky relativně vysokému limitu jedná patrně o změnu bez faktického dopadu … nicméně zcela zásadní dopad může nový režim zdanění mít u větších investorů, u transakcí v podobě prodejů firem charakteru a.s. apod.

Daný návrh čeká nyní v rámci příslušného daňového balíčku na posouzení v Senátu … jeho platnost, ani podoba, tedy není ještě definitivní, a vývoj budeme pro Vás dále sledovat.

Pro případné dotazy je Vám rád k dispozici Ondřej Havle a Ivana Kuldová

Rychlý kontakt

+420 211 222 244
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

kontakt pro média  
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno ve Zlíně
od Weboo Marketing & Technology