Hromadné žaloby ve světle COVID-19

Připravovaný zákon o hromadných žalobách již z dílny vládních expertů odešel k projednání v Poslanecké sněmovně.

Ve stínu neustálých opatřeních v souvislosti s COVID-19 bylo však první čtení odloženo a jeho konání se zřejmě odsouvá až na dobu po letních prázdninách. Nicméně i v takovém případě je stále možné, že první hromadnou žalobu budeme moci podat již v roce 2022, jak zatím předpokládá i Ministerstvo spravedlnosti.

V současné době hraje významnou roli, zda si návrh zákona uchová nynější paragrafovou podobu a bude se vztahovat pouze na spory spotřebitelské, nebo zda ho Poslanecká sněmovna ČR vrátí do své původní podoby a hromadnou žalobu tak bude moci podat téměř každý, zejména pak i podnikatelé dotčení opatřeními vlády týkajících se omezení provozu v souvislosti s pandemií COVID-19 atp.

Hromadné žaloby v tomto duchu se již připravují u našich rakouských sousedů či ve Francii. Ve Francii již lékaři získali prostřednictvím veřejných petic podporu veřejnosti, kdy statisíce občanů podpořilo lékaře v jejich postoji, že stát v boji s pandemií COVID-19 zcela selhal, za což chtějí právě francouzští lékaři hromadně francouzskou vládu žalovat. V sousedním Rakousku je pak připravována hromadná žaloba proti rakouské vládě a zároveň proti jednotlivým tyrolským úřadům, proti kterým se v hromadné žalobě postaví zejm. turisté, kteří po 5. březnu 2020 navštívili některá rakouská horská střediska. Tato hromadná žaloba, do které se mohou mimo jiné přihlásit i turisté z České republiky, míří proti postupu rakouských institucí v souvislosti s pandemií, kdy pochybení úřadů má spočívat zejména v tom, že včas neuzavřely hotely, penziony a ski areály a nezabránily tak efektivněji šíření epidemie.

Pokud bude však zákon o hromadných žalobách v České republice přijat ve znění nyní schváleném vládou, budou moci hromadnou žalobu podat pouze spotřebitelé. Zde se jako nejtypičtější hromadná spotřebitelská žaloba, která by u nás mohla být spotřebiteli, případně spotřebitelskými spolky podána, jeví právě hromadná žaloba v oblasti cestovního ruchu.

Co se pak ale týká nejčastějšího nároku na náhradu škody, zde přichází v úvahu zejména žaloby podnikatelů, kterým vznikla nuceným omezením či uzavřením provozoven škoda, nicméně tito podnikatelé pravděpodobně nebudou k podání hromadné žaloby legitimováni, na rozdíl právě od spotřebitelů.

Každopádně podnikatelům, a to ať již fyzickým či právnickým osobám, zatím nic nebrání tomu se společně sdružit, podat proti příslušnému institutu či přímo proti státu žalobu, a soudu navrhnout ve smyslu § 112 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, aby věci v rámci hospodárnosti spojil do jednoho společného řízení.

Co se pak týká jednotlivých nároků, proti kterým se mohou podnikatelé vůči státu již obracet, těmto se budeme věnovat v našem dalším článku.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Rychlý kontakt

+420 211 222 244
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

kontakt pro média  
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno ve Zlíně
od Weboo Marketing & Technology