Novela zákona o evidenci skutečných majitelů

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky koncem června schválila návrh novely zákona o evidenci skutečných majitelů. Tuto novelu poté schválil Senát a dne 16. srpna 2022 byla podepsána prezidentem republiky.

Zřejmě nejvýraznější změnou, kterou tato novela přinese je, že nová úprava zcela vypouští dělení na koncového příjemce a osobu s koncovým vlivem a definuje skutečného majitele jako „fyzickou osobu, která v konečném důsledku vlastní nebo kontroluje právnickou osobu nebo právní uspořádání“. Dle našeho názoru tím však evidence ztratí do určité míry vypovídací hodnotu.

Novela dále zavádí novou definici skutečného majitele, čímž se působnost zákona rozšíří i na další okruhy právnických osob a právních uspořádání. Jako příklad lze uvést církve náboženské společnosti, politické strany a hnutí, oborové a zaměstnavatelské organizace a společenství vlastníků jednotek.

Z našeho pohledu poslední výraznou změnou, kterou novela přinese, je rozšíření možnosti dálkového přístupu do evidence skutečných majitelů. Tato změna míří především na poskytovatele dotací, kteří tak získají údaje bez spolupráce se žadateli. Žadatelé tedy nebudou muset poskytovatelům dotací předkládat výpisy z evidence a jejich pozice v rámci řízení o poskytnutí dotace, se tak zjednoduší.

Novela nabyde účinnosti dne 1. října 2022. V případě doplňujících dotazů se na nás neváhejte obrátit, kolegyně Olga Vávrová je připravená s Vámi dotazy konzultovat. 
Rychlý kontakt

+420 211 222 244
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

kontakt pro média  
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno ve Zlíně
od Weboo Marketing & Technology