Od 1. září 2020 mohou věřitelé opět podávat insolvenční návrhy

- návrat insolvencí do doby předcovidové -

Dne 24. dubna 2020 nabyl účinnosti zákon č. 191/2020 Sb., označovaný také jako tzv. lex covid. Účelem lex covid bylo mimo jiné poskytnout dočasnou ochranu podnikům zasaženým důsledky epidemie koronaviru. O půlnoci 31. srpna 2020 většina opatření zavedených lex covid pro oblast insolvencí končí.  

Dne 31. srpna 2020 především končí zákaz podávání insolvenčních návrhů věřiteli, tj. od 1. září 2020 již podniky v úpadku nebudou před věřitelskými insolvenčními návrhy chráněny.

Účinky lex covid se v posledních měsících projevily v meziročním srovnání poklesem počtu zahájených insolvenčních řízení, a to téměř o třetinu. V posledních měsících veškeré insolvenční návrhy pocházely výlučně od samotných dlužníků, nikoliv od věřitelů. Insolvenční návrh podávali ti dlužníci, kteří se v úpadku nacházeli již v době předcovidové, či se v návaznosti na důsledky epidemie koronaviru dostali do takových finančních potíží, ze kterých nepředpokládali jakoukoliv šanci na záchranu.

Ostatní podniky, které se dostaly do úpadku v důsledku koronaviru, sice i nadále nemusí dočasně na sebe podat insolvenční návrh, ale můžeme důvodně očekávat, že od 1. září 2020 budou tyto podniky čelit insolvenčním návrhům samotných věřitelů. Řada ekonomů proto na podzim 2020 očekává vlnu věřitelských insolvencí, a to i z důvodu ukončení mimořádného odkladu splátek úvěrů po 30. říjnu 2020.

Dne 31. srpna 2020 rovněž končí lhůta, ve které ještě mohou dlužníci (podnikatelé), kteří nebyli k 12. březnu 2020 v úpadku, požádat insolvenční soud o mimořádnou ochranu před věřiteli (tzv. mimořádné moratorium), a to i bez souhlasu svých věřitelů.

Zřejmě nelze spoléhat na to, že český Parlament prodlouží ochranu podniků zasažených epidemií koronaviru, jak jsme toho svědky v jiných evropských zemích (např. v Německu se chystá suspenze insolvencí až do března 2021). Proto je institut tzv. mimořádného moratoria zřejmě poslední možností pro podniky, které se dostaly do úpadku v důsledku epidemie koronaviru, jak i proti vůli věřitelů získat po 31. srpnu 2020 dodatečný čas na řešení své úpadkové situace.  

Pokud si nevíte rady, jak máte při řešení důsledků epidemie koronaviru na Váš podnik postupovat, nebo se chcete poradit, jaká strategie, je pro Váš podnik ta pravá, můžete se na nás kdykoliv obrátit.   

V případě doplňujících dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Rychlý kontakt

+420 211 222 244
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

kontakt pro média  
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno ve Zlíně
od Weboo Marketing & Technology