Pracovněprávní novinky

Chtěli bychom Vás upozornit na dvě nedávné aktuality v oblasti pracovního práva:

Zvýšení sazby náhrady za používání silničních vozidel

S účinností od 14. 5. 2022 došlo ke změně sazby základní náhrady za používání silničních vozidel u benzinu 95 oktanů z 37,10 Kč na 44,50 Kč a u motorové nafty z 36,10 Kč na 47,10 Kč. Výše uvedené sazby se použijí při náhradě jízdních výdajů v případě, kdy zaměstnanec neprokáže zaměstnavateli cenu pohonné hmoty dokladem o jejím nákupu v konkrétním případě (viz ustanovení § 158 odst. 3 zákoníku práce a vyhláška MPSV č. 511/2021 Sb.).

Zvýšení náhrad za ztrátu na výdělku při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání

S účinností od 1. 6. 2022 se zvýšila také kompenzace nahrazující výdělek po pracovním úrazu nebo při nemoci z povolání. Došlo totiž k valorizaci o 8,2% invalidního a pozůstalostního důchodu, tedy částek, ze kterých se kompenzace mino jiné počítají. Náhrada za ztrátu na výdělku přitom přísluší ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo zjištění nemoci z povolání po připočítání invalidního důchodu.


Naše kolegyně Olga Vávrová, která se v SAMAKu specializuje na pracovní právo, a ráda Vám poradí s Vašimi pracovněprávními dotazy.
Rychlý kontakt

+420 211 222 244
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

kontakt pro média  
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno ve Zlíně
od Weboo Marketing & Technology