Zastropování cen energií pro malé a střední podnikatele

Vláda svým nařízením č. 298/2022 Sb., o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní ze dne 5. října 2022 (dále jen „Nařízení“) značně pomohla podnikatelům v současné nepředvídatelné situaci.

Sestavili jsme pro Vás průvodce tím nejdůležitějším.

 

JAKÉ JSOU PODMÍNKY PRO ZÍSKÁNÍ NÁROKU?

„Zastropování cen“ náleží tzv. malým a středním podnikům ve smyslu čl. 2 Doporučení Evropské komise 2003/361/ES (dále jen „Doporučení“), tedy podnikům, které zaměstnávají méně než 250 osob a zároveň jejichž roční obrat nepřesahuje 50 milionů EUR nebo jejichž bilanční suma roční rozvahy nepřesahuje 43 milionů EUR. Pro určení statusu podniku je však nutné ještě posoudit, zda se nejedná o tzv. propojený nebo partnerský podnik ve smyslu Doporučení.

 

CO PŘESNĚ PRO MĚ ZASTROPOVÁNÍ ZNAMENÁ?

Maximální ceny elektřiny a plynu určené v § 3 Nařízení se vztahují na 80 % nejvyšší měsíční hodnoty odběru v odběrném místě. Nejvyšší měsíční hodnota odběru se stanoví ke dni 19. prosince 2022 jako nejvyšší hodnota ze skutečných měsíčních hodnot odběru za období od 1. září 2017 do 31. srpna 2022, případně za kratší období, pokud nejsou skutečné hodnoty evidované za celé výše uvedené období. Ceny elektřiny a plynu zastropované pro rok 2023 na výše uvedených 80 % nejvyšší měsíční hodnoty odběru by se měly začít projevovat už během listopadu v zálohách odběratelů.

 

CO PRO ZÍSKÁNÍ NÁROKU MUSÍM UDĚLAT?       

Příjemnou zprávou určitě je, že téměř nic. Jediné nutné úkony představují poskytnutí prohlášení o splnění statusu malého nebo středního podniku ve smyslu Doporučení. Nařízení nabyde účinnosti dne 1. ledna 2023, přičemž prohlášení ke splnění podmínek malého a středního podniku je nutné poskytnout nejpozději do 15 dnů ode dne nabytí účinnosti. 

 

EXISTUJE POMOC I PRO TY, KTEŘÍ NEMAJÍ NÁROK NA ZASTROPOVÁNÍ?

Pro velkoodběratele nedosahující na zastropování cen dle Nařízení, neboť nejsou malý nebo středním podnikem dle Doporučení, je určen Program podpory pro firmy na zvýšené náklady na zemní plyn a elektřinu; přikládáme odkaz na tento Program: Program-DKR---aktualizace--rijen-2022.docx (live.com).

 

 STÁLE TOMU NEROZUMÍM, CO TEĎ?

Rozumíme Vám, jedná se o nelehkou problematiku v mimořádné situaci, proto jsou Vám naše služby vždy dispozici -> olga.vávrová@samak.cz

Rychlý kontakt

+420 211 222 244
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

kontakt pro média  
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno ve Zlíně
od Weboo Marketing & Technology