Jak zvládat ekonomické potíže firmy - část I.
Představení restrukturalizačního týmu SAMAK
V průběhu dubna 2020 rozšířila skupina SAMAK své poradenské aktivity o komplexní restrukturalizační poradenství. Novými členy našeho týmu se stali:
- Ivana Kuldová – daňová poradkyně zaměřující se na transakční poradenství a daňové poradenství v insolvenčním řízení
- Martin Ježek – finanční manažer zaměřující se především na řízení a stabilizaci firem v obtížích
Seminář: Jak dostat firmu z ekonomických potíží
Pod vedením našeho restrukturalizačního týmu ve složení Martin Ježek, Ivana Kuldová a Marek Švehlík proběhl v úterý 12.5. první ze série seminářů zaměřených na různé aspekty řešení krizových situací v podnikání:
- Klasifikace finančního zdraví firmy – charakteristika jednotlivých fází postupně se zhoršující situace
- Provozní restrukturalizace – několik zásad pro stabilizaci firmy
- Finanční restrukturalizace – různé scénáře finanční restrukturalizace pasiv (neformální restrukturalizace/formální restrukturalizace v rámci insolvenčního práva)
- Daňové aspekty – dopad restrukturalizace na daňovou hodnotu pohledávek věřitele
V tomto článku se zaměříme na první část:
Klasifikaci finančního zdraví firmy
Firmy se do finančních obtíží nedostávají nenadále. Obvykle je to proces trvající několik měsíců až let, přičemž firma postupně prochází několika stadii, z nichž každé má své charakteristické příznaky. I postupy, které pomohou zdraví firmy zlepšit, se v jednotlivých stadiích liší.
A jaká stadia to jsou:
Počínající krize výkonnosti
Příznaky: klesají tržby, horší se výsledky
Co dělat: zvýšit obchodní aktivitu, hledat úspory – získat vlastníkovi čas pro definování nové strategie
Krize výkonnosti
Příznaky: firma nezvládá splácet dluhy, ale ještě generuje dostatek prostředků na udržení provozu.
Co dělat: restrukturalizovat dluhy (dohodnout standstill, refinancovat, prodat zbytná aktiva, doplnit akcionářské zdroje, přizvat partnera) a nasadit ozdravnou kůru. Zvážit formální reorganizaci.
Krize likvidity
Příznaky: v dobrých časech jen taktak vydělá na pokrytí běžných výdajů, chybí hotovost. Výpadek příjmů není schopna dohnat a dluhy neřízeně rostou. Výroba zadrhává, opožďují se dodávky materiálu, firma neplní termíny vůči zákazníkům.
Co dělat: urychleně doplnit chybějící hotovost/nasadit radikální ozdravnou kůru, soustředit se na vytížení kapacit a generování hotovosti. V případě, že firma ani její majitel nejsou schopni zajistit potřebné finanční zdroje, připravit vyhlášení úpadku.
Agónie
Příznaky: firma není schopna generovat peníze na svůj vlastní provoz. Opustili ji/opouští ji zákazníci a zaměstnanci. Živí se jak umí, bere jakoukoli zakázku, kterou sežene. Nedostává se peněz na platby dodavatelům a mzdy. Pravděpodobně se nachází ve stavu úpadku.
Co dělat: pokusit se urychleně najít investora, jemuž se může hodit vybavená fabrika, které se ještě nerozutekli všichni zaměstnanci. Majitel nemůže očekávat, že něco dostane. Zvážit vyhlášení úpadku.
Klinická smrt
Příznaky: firma nevyrábí, zaměstnanci kteří ještě neutekli, jsou doma a čekají, co bude.
Co dělat: zakonzervovat závod. Pokud se to dosud nestalo, vyhlásit úpadek. Rozprodat majetek, vypořádat věřitele a zlikvidovat.
Ostatní části přednášky budou obsaženy v některém z dalších vydání našeho Newsletteru.
V případě jakýchkoliv doplňujících dotazů se na nás neváhejte obrátit.