SAMAK LifeStyle #3

Ve spolupráci s občanským sdružením Život90 jsme zažili báječnou vícegenerační vánoční projížďku Prahou. Chcete si přečíst reportáž? Čtěte více ...

Již 25 let pořádá občanské sdružení Život90 vánoční projížďky pro seniory a povím vám, je to jedna z nejlepších akcí, na jaké jsem z pozice dobrovolníka byla a na kterou se příští rok chystáme s kolegy jednoznačně znovu.

Akce je určena všem seniorům a v jejím průběhu se o ně stará parta dobrovolníků. Můžete se zde setkat s lidmi, kteří většinu roku nemají možnost vyjít na procházku, kteří mají ztížené pohybové schopnosti a budou od vás potřebovat pomoc při transferu mezi autobusem a místem návštěvy. Nebo si najdete místo vedle parťáka, který si rád pokecá s omladinou a sdělí vám zajímavosti o tom, jak to vypadalo v dřívějších dobách na místech, kterými projíždíte či procházíte. Jednoznačně se dozvíte zajímavé historky, při kterých se třeba i začervenáte.  Je ale rovněž pravdepodobné, že se potkáte s někým, kdo se jiných lidí bojí a je tak rád, že může být s někým, komu může věřit. Tomu, aby akce mohla proběhnout, pomáhají nejen dobrovolníci, ale i společnosti, které se postupem času staly partnery OS Život90. Nejvíce si na první pohled všimnete ochoty DPP a Hlavního města Prahy, bez kterých by tahle akce vlastně nemohla komfortně proběhnout. Takže pokud jste 10. 12. 2016 potkali autobus, který měl místo čísla napsané "VÁNOČNÍ PROJÍŽĎKA", na stranách žluté plakáty, zdržoval vás pomalou jízdou nebo jste ho potkali na místě, kde byste za jiných okolností autobus nepotkali a kam nesmí, pak nám nám ještě dodatečně promiňte a příští rok se třeba přidejte k nám. Aby Praha svým seniorům pomohla, zajišťuje jim speciální povolení pro jednotlivé autobusy tak, že všem už pak zbývá jen pár kroků k místu návštěvy a vy si užijete netradiční projížďku busem po např. Hradčanském náměstí či si zaparkujete u vchodu do Lorety. No uznejte, kdo to má? 

Letos jsme se při 25. ročníku sešli v počtu 590 seniorů, 66 dobrovolníků a jezdili jsme ve 25 autobusech, přičemž každý měl jinou trasu. Trasu si vždy určuje osazenstvo každého autobusu samo. Náš bus 8 začal na Bílé Hoře a skončil v pozdních odpoledních hodinách na výstavě v DOX. Samozřejmě jsme to nezapomněli vzít přes Mírák, kde jsme si všichni společně dali svařák, zablokovali dopravu v pravém pruhu asi na půl hodiny a kde jsme s kolegyní trumfly našeho sympatického průvodce znalostmi neorenesančních kostelů v České republice. To, že jsme na tajňačku používaly google samozřejmě zůstalo utajeno díky spolupráci našich nových starších kamarádek, které, jak jsme později vyzjistily, chtěly zabrat pana průvodce pro své vnučky, a tak jsme si řekly, že co se stalo na vánoční projížďce, zůstane na vánoční projížďce. 

V závěru dne, až jsme všechny doprovodili do jejich domovů nebo na daná stanoviště, zhodnotili jsme společně nad lahodným mokem při oslavě přežití náročného dne, že pro nás největším přínosem při práci byla skutečnost, že jsme se jakožto dobrovolníci předem znali a byli díky tomu schopni bez problémů kooperovat, aniž bychom kolikrát používali slova. Naše pánská část byla nenásilně donucena k multitaskingu, starala se o tu fyzicky náročnější část, která obnášela pomoc s invalidním vozíčkem a zároveň komunikaci s nadšenými seniorkami, které byly z našich gentlemanů pozitivně naladěny. Co vám budu povídat, naše dámská část se stala spíš mazlíčky osazenstva, kdy jsme se převážně staraly o společenský komfort ostatních a byly jsme jmenovány hlavními nositelkami svařáků a hledačkami pečených kaštanů, což je samozřejmě veledůležitá funkce. Jednoznačně nás to něčím novým a nepojmenovatelným spojilo jako kolektiv a celý ten dlouhý den, po kterém jsme byli všichni vyčerpaní fyzicky a načerpaní psychicky, hodnotíme jako neskutečně přínosný. V mnohém jsme prozřeli a mnoho jsme si i odnesli. Včetně výborného domácího koláče. 

No a jelikož máme Karolínu Světlou, kde Život90 sídlí, skoro za rohem, shodli jsme se, že vánočními projížďkami naše spolupráce s občanským sdružením nekončí a vyvěsili jsme u nás na znamení spojenectví vlajku, kterou jsme si poctivě vyškemrali za odměnu na památku.

Za SAMAK právo & daně tým 

Lili

 

Rychlý kontakt

+420 211 222 244
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

kontakt pro média  
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno ve Zlíně
od Weboo Marketing & Technology