Zákon o hromadných žalobách jde do Poslanecké sněmovny

Na pořad 49. schůze Poslanecké sněmovny, která začne již 26. května 2020, bylo zařazeno projednávání vládního návrhu zákona o hromadném řízení.

Vláda návrh zákona schválila na svém zasedání v únoru letošního roku poté, co jej významně přepracovala po značné kritice, kterou původní vládní návrh u odborné veřejnosti vyvolal.

Největší změnou v novém návrhu zákona je bezesporu věcná působnost zákona o hromadných žalobách. Návrh nově míří již jen na spory spotřebitelského rázu a nebude možné na jeho základě zahájit hromadné řízení v jiných civilních věcech. Ministerstvo spravedlnosti působnost zákona zúžilo právě v návaznosti na hojnou kritiku zejména advokátů, kteří upozorňovali na to, že zákon o hromadných žalobách bude moci sloužit jako nástroj konkurenčního boje mezi obchodními korporacemi či celými koncerny, kdy by jednotlivé skupiny obchodních společností, potažmo i podnikatelé, mohli nástroj hromadných žalob využít i k výraznému zhoršení postavení svého konkurenta na trhu.

Nový návrh zákona tak možnost jeho využití v konkurenčním boji výrazně eliminoval, a to nejen tím, že hromadná žaloba se může týkat pouze sporu spotřebitelského, ale dokonce nebudou moci být spotřebitelé v řízení zastoupeni specializovanými zástupci, tzv. správci skupiny. Podle kritiků zákona u takových osob hrozila možnost např. hromadného skupování pohledávek za účelem výdělku v podobě možné provize z vysouzené částky. Nově by tedy hromadné žaloby mohly podávat pouze spotřebitelské spolky nebo skupiny o minimálně deseti poškozených spotřebitelích.

Ministerstvo spravedlnosti předpokládá, že pokud bude již nyní následovat hladký průběh v celém legislativním procesu, první hromadnou žalobu by mohli spotřebitelé podat již v roce 2022. Sdružení českých spotřebitelů zveřejnilo průzkum, že k hromadné žalobě by se připojili čtyři z pěti lidí. V budoucnu lze tedy předpokládat, že pokud firma z jakéhokoliv důvodu uvede na trh výrobek, který např. nesplňuje deklarované vlastnosti, bude zanedlouho hromadné žalobě čelit. Organizace na ochranu spotřebitelů a různé spotřebitelské poradny již na zavedení institutu hromadných žalob netrpělivě čekají, neboť nízkopříjmové skupiny oprávněných náhrady škody ve většině případů u soudů nenárokují, a to právě z důvodů pro ně vysokých soudních poplatků, kdy tato bariéra přístupu k soudnímu řešení jejich nároku odpadne.

Lze pak jen doufat, že hromadné žaloby v České republice nebudou řešit až absurdní případy, jako např. ve Spojených státech amerických, kdy se hromadné řízení vedlo např. kvůli populární online hře FarmVille na Facebooku, a to zda není jen pastí na peníze uživatelů této sociální sítě.

V našem příštím článku se pak zaměříme na další změny v novém návrhu zákona o hromadných žalobách, tak náš kanál i nadále sledujte.

V Praze dne 22. května 2020 

JUDr. Suzan Saidamová

Rychlý kontakt

+420 211 222 244
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

kontakt pro média  
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno ve Zlíně
od Weboo Marketing & Technology