Články

Hromadné řízení ve stínu covidových opatření

Od 20. října 2020 je zařazen na jednání Poslanecké sněmovny návrh přepracovaného zákona o hromadných žalobách k prvnímu čtení.

Pokud bude zákon o hromadných žalobách přijat v současném paragrafovém znění, bude se vztahovat pouze na práva spotřebitelů, což však vyloučí možnost dotčených podnikatelů domáhat se společně náhrady za škodu vzniklou v souvislosti s opatřeními vlády týkajících se omezení či uzavření provozu v souvislosti s epidemií COVID-19.

Pokračovat ve čtení

Lex covid justice II aneb insolvenční právo v druhé vlně covidové

Ministerstvo spravedlnosti předložilo dne 19. října 2020 vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 191/2020 Sb., známý jako Lex covid justice. Novela Lex covidu justice označovaná jako tzv. Lex covid justice II, byla Vládou ČR ještě téhož dne schválena a nyní míří k projednání do Poslanecké sněmovny, kde o ní bude rozhodnuto ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze.

Pokračovat ve čtení

Proti komu míří hromadné žaloby v České republice

Na přelomu července a srpna obdržela Vláda k projednání aktualizovaný návrh zákona o hromadných žalobách, který se částečně vypořádal s kritikou principu automatického odhlašovacího řízení

Vývoj hromadných žalob a jejich inkorporaci do našeho právního řádu pro Vás od začátku sledujeme a nyní se zaměříme na otázku, proti komu konkrétně hromadné žaloby míří a zda je možno vést paralelně jak řízení o hromadné žalobě, tak řízení o individuálním sporu.

Pokračovat ve čtení

Hromadné žaloby ve světle evropské legislativy

Je obecně známo, že evropská legislativa klade dlouhodobě důraz právě na ochranu spotřebitelů a snaží se jim zaručit širší práva, než jim mnohdy samotné členské státy nabízejí.

S tímto souvisí i trend hromadných, resp. kolektivních žalob, ke kterým Evropská unie své členské státy již několik let vybízí.

Pokračovat ve čtení

Rychlý kontakt

+420 211 222 244
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytvořeno ve Zlíně
od Weboo Marketing & Technology