Mezigenerační předávání firmy a vybrané aspekty správy rodinného majetku

V listopadu roku 2023 jsme měli výjimečnou příležitost se s některými z vás setkat osobně u pracovní snídaně v námi oblíbených prostorách WorkLounge na Václavském náměstí. Mgr. Ing. Marek ŠvehlíkIng. Davidem Kopeckým, EFP účastníkům přiblížili problematiku mezigeneračního předávání firmy a rovněž vybraných aspektů správy rodinného majetku. Podobně jako při předchozí spolupráci s kolegou Davidem Kopeckým, jsme následně spolupořádali akci také pod záštitou Krajské hospodářské komory Pardubického kraje přímo v Pardubicích, která se setkala s velkým úspěchem.

Mezigenerační obměna je proces, kdy majitel společnosti chce nebo musí ukončit či omezit své aktivní působení ve firmě. Při předání rodinné firmy majitel zvažuje možnost zainteresování rodinného člena nebo vhodného kandidáta z managementu jako svého nástupce. Pokud se pro tento krok rozhodne, je potřeba zvolit, zda předá firmu jako celek nebo ji bude řídit jako rodinný holding. V první části snídaňového setkání se Marek Švehlík věnoval nejen otázkám efektivního nastavení stabilních korporátních struktur, ale i použití svěřenského fondu nebo rodinného holdingu.

V rámci správy majetku firmy je klíčové zajistit ochranu hodnoty majetku a eliminovat ztrátu jeho hodnoty. K tomu může napomoci spolupráce s odborníky, kteří mají bohaté zkušenosti a pomohou s vhodným nastavením a strukturováním finančních prostředků. Privátní investiční poradce, David Kopecký, představil účastníkům bezpečné způsoby nakládání s finančními prostředky firmy a způsoby jejich možného zhodnocení. Správa majetku firmy je podstatným aspektem pro dosažení úspěchu a udržení prosperujícího podnikání.

Zodpovězeny byly například otázky:

  • Co je EXIT zakladatele a proč je důležité na něj být připraven?
  • Jak efektivně nastavit stabilní korporátní struktury?
  • Kdy je vhodné použít svěřenský fond a kdy rodinný holding?
  • Jak vhodně zapojit rodinu a management do podnikání?
  • Vybrané právní a daňové aspekty předávání a správy rodinného majetku, příklady z praxe
  • Jak bezpečně zhodnotit finanční prostředky rodiny?
  • Jak z majetku rodiny průběžně čerpat, a přesto udržet jeho hodnotu?
  • Jak správně strukturovat majetek rodiny do více rizikových úrovní?

Pokud jste se setkání nemohli z jakéhokoli důvodu účastnit, máme pro vás dobrou zprávu. Již nyní naleznete videozáznam z této pracovní snídaně na našem YouTube kanále. Kliknutím na odkaz ZDE budete přímo přesměrováni.

Zajímá vás téma mezigeneračního přádávání rodinné firmy podrobněji? Neváhejte nás kontaktovat.

SAMAK tým

Ostatní novinky

close ribbon