Prodej firmy přes IPO, Trh START

Prodej firmy přes IPO

Jedna z možností, jak zajistit prodej firmy nebo mezigenerační nástupnictví je IPO (Initial Public Offering), tedy první veřejná nabídka akcií pro případ, že nechcete opustit vaši firmu úplně a máte chuť být stále zapojeni.

Princip spočívá v tom, že firma poprvé vstupuje na burzu a nabízí své akcie široké veřejnosti. Tento proces může celkově trvat 6 až 12 měsíců a je potřeba se na něj pečlivě připravit. Čím lepší příprava a atraktivita IPO, tím větší úspěch a samozřejmě i získaný kapitál.

Pokud zvažujete prodej firmy přes IPO, případně jinou cestou přes investora, se vším Vám rádi pomůžeme a zajistíme komplexní proces od analýzy až po transakci.

Co je trh START

Jedná se o trh na Burze cenných papírů Praha, který je dedikován menším a středně velkým firmám se sídlem v ČR nebo na Slovensku. Jediný trh, kde nejsou vyžadovány mezinárodní účetní standardy (IFRS) a  jediný trh, kde lze získat přímou investici od Národní rozvojové banky a kde technické napojení na investory zajišťuje burza. Výhodnost tohoto trhu spočívá i v nejnižších poplatcích a minimálních nákladech na straně emitenta.

Základní podmínky pro vstup na trh START

Musí se jednat o akciovou (a.s.) nebo evropskou (SE) společnost se sídlem v České republice nebo na Slovensku. Společnost se musí prokázat provedeným finančním auditem za poslední 2 roky nebo za dobu své existence. Nutností je aplikace národních účetních standardů a mít zaknihované akcie v centrálním depozitáři.

Doporučená minimální velikost požadovaného kapitálu pro IPO je nejméně 40 mil. Kč.

Jaké informační povinnosti nově plnit po vstupu na burzu START?

  • Auditovaná výroční zpráva
  • Prezentace společnosti na tzv. START Days (2x ročně)
  • Pozvánka na valné hromady
  • Zápis z valné hromady
  • Zveřejnění všech informací kurzotvorného charakteru

 

Pro více informací o prodeji firmy nebo o IPO na trhu START se na nás můžete obrátit, disponujeme kompletním týmem pro IPO a spolupracujeme s BCPP. Rádi Vám se vším pomůžeme a zajistíme komplexní proces od analýzy až po transakci.

 

SAMAK tým 

Ostatní novinky

close ribbon